Demir Eksikliğinin Saç Dökülmesi Üzerindeki Etkisi

Demir insan vücudu için son derece önem taşıyor. İnsanın yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi ve bir çok organın yaşamını sorunsuz halde devam ettirebilmesi için demir hayati önem taşıyor. Metabolizma kadar, yenilen ve içilenden, vitamin ve mineral eksikliklerinden etkilenen saçlar, demir eksikliği gibi önemli bir sorun oluştuğunda daha hızlı döküldüğü gibi sağlıksızda uzuyor.

sağlıklı saçlar

sağlıklı saçlar

Sağlıklı Saçlar Daha Genç ve Bakımlı Gösteriyor

Saçların sağlıklı olması için vücudun ihtiyacı olan bütün gereksinimlerin tamamlanmış olması en önemli etken. Eğer düzensiz öğün alışkanlığı, hazır gıda tüketimi, meyve ve sebze tüketiminin azalması gibi durumlar söz konusu olursa, metabolizmada olacağı gibi saçlarda da sağlıksız bir durumla karşılaşılır.

sağlıklı görünen saçlar

sağlıklı görünen saçlar

 

Bu sebeple demir oranı yüksek, mineral içerikli, vitamin destekli beslenmek, saç, tırnak ve cilt sağlığı için son derece önemlidir. Kuru baklagillerden, et ürünlerine, balıktan, hindiye, sebzeden, meyveye, insan sağlığı için son derece önemli olan sağlıklı besin tablosuna uyulması saçların kaliteli uzamasını sağlayacak, koparak dökülmesini ve çatallaşmasını azaltacak hatta daha parlak ve sağlıklı görünen saçlar ile şık görünülmesine olanak sağlayacaktır.