Yüz Yapısına Uygun Saç Modeli

Saçlar güzelliğin ayrılmaz bir parçası. Hele yüzünüze uygun saç modelini de bulursanız bir anda göz alıcı bir imaja kavuşabilirsiniz. Görüntünüz herkesçe beğenilir ve en önemlisi siz  aynadaki sizden memnun kalırsınız. Bunun için öncelikle yüz yapınızı incelemelisiniz. İnsanların yüz yapısı oval, yuvarlak, kare, kalp, uzun veya ters üçgen şeklinde olur. Bunlara yakışan saç biçimleri seçilir. Yüz biçimindeki orantısızlıklar yüz yapısına uygun saç modelleri ile dengelenebilir.

 

yüz yapısına uygun saç modelleri

yüz yapısına uygun saç modelleri

Oval Yüzler Şanslıdır

En ideal olan yüz biçimidir. Saç modelleri oval yüze yaklaşmak için yaratılır. Yüzünüz oval ise her modeli seçebilirsiniz. Köşeli yüzler ise çene yapısını dengelemek için omuz hizasında bırakılmış asimetrik kesimleri, tak tarafta toplanan modelleri ve kısa saçları deneyebilirler. Yuvarlak bir yüzünüz varsa uzun ve doğal bırakılmış saçlar, elmacık kemiklerine uzanan perçemler, arkadan öne doğru kesilmiş saçlar güzel durur. Kalp biçimi yüzlerde alın açıkta kalır, bu yüzden dikkati alnınızdan çekmelisiniz.

farklı saç modelleri

farklı saç modelleri

Kahkül ve perçemli modeller işe yarar. Orta boy saç ideal ölçüdür. Ters bir üçgen olarak düşünebileceğiniz yüzlerde ise uzun görünen çeneyi kapatacak saç uçlarına hacim veren modeller denenebilir. Yüzünüz bu biçimse kısa saçlardan uzak durun. Yüzünüzün uzun bir görüntüsü varsa gene oranı dengelemek için perçemli modelleri ve orta boy saçları deneyebilirsiniz. Ayrıca saç renginiz ten renginizden açıksa da perçemli modeller güzel durur. Bu yüz tiplerinde saç rengini ten renginden daha koyu seçmek ya da gölgeli modeller seçmek güzel sonuç verir.