Soğuk Havaların Saçlardaki Etkileri

Kış iyice yaklaşırken saçlarınızda değişiklikler mi başladı? Örneğin dökülmeler artmış olabilir. Bir miktar saç dökülmesi mevsim geçişlerinde normal kabul edilmekle birlikte miktar çoksa bir doktora gözükmekte fayda var. Saç dökülmesi guatr tipi hastalıklarda bir belirti olabiliyor. Günlük hayatımız havaların soğuması ile değişikliğe uğrar. Yazınki güneş ışınlarının yerini şimdi soğuk hava ve azalan nem alınca saçlarda bir miktar kuruma görülebilir.

 

bakım

bakım

Gene Sağlıklı Beslenme

Saç sağlığı konusunda ilk söylenilecek şey saçların sadece kendi köklerinden beslendiğidir. Bu yüzden metabolizmanız sağlıklıysa saçlarınızda da sorun yaşamazsınız. Yeterli demir, çinko, folik asit gibi mineralleri alıyorsanız örneğin haftada iki gün balık yiyorsanız,  bundan saçlarınız da faydalanacaktır, saç kökleriniz giderek daha sağlam hale geleceklerdir. Stresten uzak durun demeye bile gerek yok.

saç modeli

saç modeli

Ayrıca her duyduğunuz saç bakımı öğüdünü uygulamaya kalkmayın. Dermatologlar bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan birinin saçlara sık sık sarımsak sürmek olduğunu söylüyorlar. Soğuk havalarda kullanmaya başlayacağınız berelerinizi de kaşıntıya neden olabilecek sentetik ürünlerden almayın. Ayrıca sıkı dursun diye alacağınız bereleriniz saçların yeterli hava almasını önleyebilirler. Seçiminiz pamuklu gibi doğal kumaşlardan yapılmış olanlar olsun. Ayrıca biraz bol duran bereler daha güzel görüntü verirler.