Spor Sonrası Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Spor ve egzersiz sonrasında saçlarınıza yeterince özen göstermeniz şart. Çünkü spor aktiviteleri saç diplerinde yağlanma ve terleme gibi durumları beraberinde getirir. Spor sonrası saç bakımı yaparken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Öncelikle saçları her gün yıkamanın son derece zararlı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Her gün saçları şampuanlamak saçlardaki yağ dengesini bozar.

Bu nedenle spor sonrasında saçlarınızı sadece ılık su ile durulamalı ve bir sonraki gün şampuanlama yapmalısınız. Yani her gün spor sonrası saçlarınıza şampuan uygulamayın. Ayrıca spor yapanların herkesten çok daha az oranda şampuan kullanması gerekir. Zira saçlar daha sık şampuana maruz kaldığı için en azından miktarının azaltılması gerekiyor.

Saçlarınızı Çok Sıkı Toplamayın!

Spor yapanların yaptığı yaygın hatalardan biri de saçların çok sıkı bir şekilde toplanmasıdır. Bu durum saç köklerinde zayıflamaya neden olur ve zamanla saçlarda dökülme sorunu başlayabilir. Bu nedenle saçların olabildiğince seyrek bir şekilde toplanmasına özen göstermelisiniz. Çıkan saç tellerinin sizi rahatsız etmemesi için saç bandı gibi çeşitli aksesuarları kullanabilirsiniz.